Plugins - Akismet Anti-Spam - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (194 entries)

en:  Please <a href="%s">enable</a> or <a href="%s">disable</a> this feature. <a href="%s" id="akismet-privacy-notice-control-notice-info-link" target="_blank">More information</a>.
vi_VN:  Vui lòng <a href="%s">bật</a> hoặc <a href="%s">tắt</a> tính năng này. <a href="%s" id="akismet-privacy-notice-control-notice-info-link" target="_blank">Tìm hiểu thêm</a>.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
vi_VN: %1$s đổi trạng thái bình luận sang %2$s.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
vi_VN[0]: %d bình luận không thể kiểm tra.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
vi_VN[0]: %d bình luận đã được chuyển tới Spam.

en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: %s approved | %s approved
vi_VN[0]: %s được thông qua

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
vi_VN[0]: %s bình luận bị phát hiện là spam.

en: %s false positive | %s false positives
vi_VN[0]: %s thông báo sai

en: %s missed spam | %s missed spam
vi_VN[0]: %s bỏ qua spam

en: %s reported this comment as not spam.
vi_VN: %s thông báo bình luận này không phải spam.

en: %s reported this comment as spam.
vi_VN: %s thông báo bình luận này là spam.

en: (undo)
vi_VN: (hoàn tác)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
vi_VN[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> đã chặn %2$ spam.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
vi_VN[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> đã bảo vệ site của bạn từ<a href="%2$s">%3$s các bình luận spam</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
vi_VN: <a href="%s">Akismet</a> đã chặn spam từ blog của bạn.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
vi_VN[0]: <strong class="count">%1$s bình luận rác</strong> đã bị loại bỏ bởi <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
vi_VN: <strong>Sắp hoàn tất</strong> - hãy cấu hình Akismet và tạm biệt Spam

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
vi_VN: Key Akismet API bao gồm 12 kí tự. Có thể lấy từ akismet.com/get/

en: API key must be set to fetch stats.
vi_VN: API ket phải được set để lấy dữ liệu thống kê.

en: Account
vi_VN: Tài khoản

en: Accuracy
vi_VN: Độ chính xác

en: Active
vi_VN: Kích hoạt

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
vi_VN: Akismet %s yêu cầu phiên bản WordPress %s hoặc cao hơn.

en: Akismet & Privacy.
vi_VN: Akismet và Chính sách riêng tư.

en: Akismet Configuration
vi_VN: Cấu hình Akismet

en: Akismet Error Code: %s
vi_VN: Mã lỗi Akismet: %s

en: Akismet FAQ
vi_VN: Câu hỏi thường gặp trong Akismet

en: Akismet Settings
vi_VN: Thiết lập Akismet

en: Akismet Setup
vi_VN: Cài đặt Akismet

en: Akismet Stats
vi_VN: Thống kê Akismet

en: Akismet Support
vi_VN: Hỗ trợ Akismet

en: Akismet Widget
vi_VN: Bảng công cụ Akismet

en: Akismet anti-spam strictness
vi_VN: Akismet chống spam nghiêm ngặt

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
vi_VN: Akismet nhận định đây là bình luận rác trong quá trình tự động kiểm tra lại.

en: Akismet caught this comment as spam.
vi_VN: Akismet đánh dấu bình luận này là spam.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
vi_VN[0]: Akismet đã kiểm tra %s bình luận.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
vi_VN: Akismet đã xác minh đây không phải là bình luận rác trong quá trình tự động kiểm tra lại.

en: Akismet cleared this comment.
vi_VN: Akismet xóa bình luận này.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
vi_VN: Akismet không thể kiểm tra lại bình luận spam.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
vi_VN: Akismet gặp lỗi với yêu cầu SSL gần nhất và đã tắt tạm thời. Kết nối SSL sẽ được thực thi lại ngay sau đây.

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
vi_VN: Akismet giúp bạn lọc spam, nên bạn có thể tập trung làm những chuyện quan trọng hơn.

en: Akismet has detected a problem.
vi_VN: Akismet gặp trục trặc.

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
vi_VN[0]: Akismet đã tiết kiệm cho bạn %d giờ!

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
vi_VN[0]: Akismet đã tiết kiệm cho bạn %d phút!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
vi_VN[0]: Akismet đã tiết kiệm cho bạn %s ngày!

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
vi_VN: Akismet đang bảo vệ website của bạn khỏi spam. Xin chúc mừng!

en: Akismet privacy notice
vi_VN: Thông báo bảo mật của Akismet

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
vi_VN: Akismet đã kiểm tra lại và đánh dấu bình luận này là spam.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
vi_VN: Akismet đã kiểm tra lại và bỏ đánh dấu spam bình luận này.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
vi_VN: Akismet không thể kiểm tra bình luận này (trả về: %s), nhưng sẽ tự động thử lại sau.

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
vi_VN: Akismet không thể check lại bình luận này (phản hồi: %s).

en: All systems functional.
vi_VN: Hệ thống hoạt động bình thường.

en: All time
vi_VN: Mọi lúc

en: Always put spam in the Spam folder for review.
vi_VN: Luôn đặt spam trong thư mục spam để xem xét

en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
vi_VN: API Key được xác định trong file %s của website này.

en: Awaiting spam check
vi_VN: Đang chờ kiểm duyệt

en: Cancelled
vi_VN: Đã hủy

en: Change
vi_VN: Đổi

en: Cheatin&#8217; uh?
vi_VN: Ăn gian?

en: Check for Spam
vi_VN: Tìm Spam

en: Checking for Spam
vi_VN: Đang kiểm tra Spam

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
vi_VN: Chọn hoặc loại bỏ các thư rác nhất hoặc luôn luôn đặt các thư rác vào trong thư mục thư rác.

en: Cleaning up spam takes time.
vi_VN: Dọn dẹp rác khá tốn thời gian.

en: Cleared by Akismet
vi_VN: Bị xóa bởi Akismet

en: Click the Use this Key button.
vi_VN: Nhấp chuột vào nút Sử dụng Key này.

en: Comment #%d could not be checked.
vi_VN: Bình luận #%d không thể kiểm tra.

en: Comment #%d is not spam.
vi_VN: Bình luận #%d không phải spam.

en: Comment #%d is spam.
vi_VN: Bình luận #%d là spam.

en: Comment History
vi_VN: Lịch sử bình luận

en: Comment discarded.
vi_VN: Bình luận bị loại bỏ.

en: Comment not found.
vi_VN: Không tìm thấy bình luận.

en: Comment status was changed to %s
vi_VN: Trạng thái bình luận đã được thay đổi thành %s

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Connect with API key
vi_VN: Kết nối với API key

en: Connect with Jetpack
vi_VN: Kết nối với Jetpack

en: Contact Akismet support
vi_VN: Liên hệ đội hỗ trợ Akismet

en: Copy and paste the API key into the text field.
vi_VN: Sao chép và dán mã API vào trường văn bản bên dưới.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
vi_VN: Hiện không thể tìm nạp số liệu thống kê. Vui lòng thử lại.

en: Detailed Stats
vi_VN: Thống kê chi tiết

en: Disabled.
vi_VN: Bị tắt.

en: Disconnect this account
vi_VN: Ngắt kết nối tài khoản này

en: Display a privacy notice under your comment forms.
vi_VN: Hiển thị chú ý về chính sách riêng tư bên dưới mục bình luận của bạn.

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
vi_VN: Hiển thị số lượng bình luận rác Akismet đã phát hiện

en: Do not display privacy notice.
vi_VN: Không hiển thị thông báo bảo mật.

en: Eliminate spam from your site
vi_VN: Loại bỏ spam từ trang của bạn

en: Enabled.
vi_VN: Kích hoạt.

en: Enter an API Key
vi_VN: Nhập API Key

en: Enter your API key
vi_VN: Nhập API key

en: Enter/remove an API key.
vi_VN: Thêm/Gỡ API key

en: Failed to connect to Akismet.
vi_VN: Kết nối thật bại đến Akismet.

en: Flagged as spam by %s
vi_VN: Đánh dấu là spam bởi %s

en: Flagged as spam by Akismet
vi_VN: Đánh dấu là spam bởi Akismet

en: For more information:
vi_VN: Thông tin thêm:

en: For more information: %s
vi_VN: Xem chi tiết: %s

en: History
vi_VN: Lịch sử

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
vi_VN: Nếu bật, Akismet sẽ tự động bỏ qua các spam mức độ cao tự động hơn là bỏ vào thư mục Spam.

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
vi_VN: Nếu bật, hiển thị số bình luận đã được duyệt bên cạnh tên tác giả bình luận trong danh sách bình luận.

en: If you already have an API key
vi_VN: Nếu bạn đã có key API

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
vi_VN: Vào năm 2012, Akismet bắt đầu áp dụng gói đăng ký cho tất cả tài khoản (bao gồm cả miễn phí). Hiện tài khoản của bạn chưa có gói đăng ký nào, và chúng tôi đề nghị bạn <a href="%s" target="_blank">đăng nhập vào tài khoản</a> và chọn một gói.

en: Manual Configuration
vi_VN: Cấu hình bằng tay

en: Manually enter an API key
vi_VN: Nhập khóa API thủ công

en: Missing
vi_VN: Lỗi

en: Network functions are disabled.
vi_VN: Chức năng mạng bị vô hiệu.

en: New to Akismet
vi_VN: Mới sử dụng Akismet

en: Next Billing Date
vi_VN: Ngày thanh toán tiếp theo

en: No Subscription Found
vi_VN: Không tìm thấy gói dịch vụ

en: No comments were caught as spam.
vi_VN: Không có bình luận nào bị phát hiện là spam.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
vi_VN: Đừng lo lắng! Hãy liên lạc và chúng tôi sẽ giúp bạn giải quyết

en: Note:
vi_VN: Ghi chú:

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
vi_VN: Trong trang này, bạn có thể cài đặt plugin Akismet.

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
vi_VN: Trong trang này, bạn có thể cập nhật thiết lập Akismet và xem thống kê spam.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
vi_VN: Trong trang này, bạn có thể xem thống kê về lọc spam trên website của mình.

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Past six months
vi_VN: 6 tháng trước

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
vi_VN: Hãy <a href="%1$s">nâng cấp Wordpress</a> tới phiên bản hiện tại, hoặc <a href="%2$s">hạ cấp plugin Akismet xuống 2.4</a>.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
vi_VN: Hãy <a href="%s" target="_blank"> liên hệ với nhóm hỗ trợ của chúng tôi </a> với bất kỳ câu hỏi nào bạn đang thắc mắc.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
vi_VN: Hãy kiểm tra <a href="%s">Cấu hình Akismet</a> của bạn và liên hệ với nhà cung cấp host nếu vẫn không khắc phục được sự cố.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
vi_VN: Vui lòng liên hệ <a href="%s" target="_blank">Akismet</a> để được trợ giúp.

en: Please update your payment information.
vi_VN: Vui lòng cập nhật thông tin thanh toán.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
vi_VN: Vào <a href="%s" target="_blank">Trang tài khoản Akismet</a> để kích hoạt lại đăng ký của bạn.

en: Privacy
vi_VN: Riêng tư

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
vi_VN[0]: Đã xử lý %d bình luận.

en: Re-adding...
vi_VN: Đang thêm vào lại...

en: Remove this URL
vi_VN: Loại bỏ URL này

en: Removing...
vi_VN: Đang xóa

en: SSL Status
vi_VN: Trạng thái SSL

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Set up a different account
vi_VN: Cài đặt tài khoản khác

en: Set up your Akismet account
vi_VN: Cài đặt tài khoản Akismet của bạn

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
vi_VN: Cài đặt tài khoản Akismet để bật bộ chống Spam trên web.

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Show approved comments
vi_VN: Hiển thị bình luận được chấp nhận

en: Show the number of approved comments beside each comment author
vi_VN: Hiển thị số bình luận được thông qua bên cạnh tên của người bình luận.

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
vi_VN: Hiển thị số bình luận đã được thông qua ngay bên cạnh tên của người bình luận trong trang danh sách bình luận.

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
vi_VN: Đăng ký tài khoản trên %s để lấy mã API

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
vi_VN: Tự động bỏ qua những spam mức độ cao để tôi không nhìn thấy chúng.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
vi_VN: Một vài bình luận chưa được kiểm tra bởi Akismet. Nó sẽ bị tạm giữ để kiểm duyệt và được tự động kiểm tra Spam lại sau.

en: Spam Blocked
vi_VN: Bình luận rác đã bị chặn

en: Spam blocked | Spam blocked
vi_VN[0]: Spam đã bị chặn

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
vi_VN[0]: Spam nằm trong <a href="%1$s">thư mục Spam</a> cũ hơn %2$d ngày sẽ bị xoá tự động.

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Stats response could not be decoded.
vi_VN: Thống kê phản hồi không thể giải mã.

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Strictness
vi_VN: Độ nghiêm ngặt

en: Subscription Type
vi_VN: Gói dịch vụ

en: Suspended
vi_VN: Đã ngưng

en: Temporarily disabled.
vi_VN: Bị tắt tạm thời.

en: The API key you entered could not be verified.
vi_VN: Mã bạn vừa nhập không thể xác minh.

en: The Akismet subscription plan
vi_VN: Gói đăng ký Akismet

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
vi_VN: Kết nối tới akismet.com bị gián đoạn. Vui lòng xem <a href="%s" target="_blank">hướng dẫn về tường lửa</a> và kiểm tra lại cấu hình máy chủ.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
vi_VN: Khóa nhập vào không hợp lệ. Xin hãy kiểm tra lại.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
vi_VN: Trạng thái gói dịch vụ: đang kích hoạt, đã huỷ hoặc đã khoá

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
vi_VN: Thời gian để làm kết quả thống kê. Các lựa chọn: 60 ngày, 6 tháng, tất cả

en: The value provided is not a valid and registered API key.
vi_VN: Thông tin được nhập không phải là key API hợp lệ.

en: There is a problem with your API key.
vi_VN: Key API của bạn có vấn đề.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
vi_VN[0]: Có tổng cộng <a href="%2$s">%1$s bình luận</a> trong mục Duyệt spam ngay lúc này.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
vi_VN: Hiện tại không có gì trong <a href='%s'>hàng chờ thư rác</a> của bạn.

en: This comment was reported as not spam.
vi_VN: Bình luận này được đánh dấu không phải bình luận rác.

en: This comment was reported as spam.
vi_VN: Bình luận này bị báo cáo là bình luận rác.

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
vi_VN: Website này sử dụng Akismet để hạn chế spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Tìm hiểu bình luận của bạn được duyệt như thế nào</a>.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
vi_VN: API Key của site này được nhập tay và không thể đổi qua API.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
vi_VN: API key của trang này đã bị đặt vào trong code và không thể xóa được.

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề:

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
vi_VN: Để tiếp tục dịch vụ của bạn, <a href="%s" target="_blank"> hãy nâng cấp lên gói Doanh nghiệp</a> khi đó sẽ không giới hạn số trang web sử dụng.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on above.
vi_VN: Để giúp website của bạn đáp ứng các quy định như bộ luật GDPR, Akismet có thể hiển thị chú ý tới người xem bên dưới mục bình luận. Tính năng này mặc định không được kích hoạt, tuy nhiên, bạn có thể bật nó ở ngay trên đây.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on below.
vi_VN: Để giúp website của bạn đáp ứng các quy định như bộ luật GDPR, Akismet có thể hiển thị chú ý tới người dùng bên dưới mục bình luận. Tính năng này mặc định được tắt, nhưng bạn có thể bật nó ở bên trên.

en: URL removed
vi_VN: URL đã được loại

en: Un-spammed by %s
vi_VN: Được bỏ đánh dấu là spam bởi %s

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
vi_VN: Sử dụng Jetpack để cài đặt Akismet.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
vi_VN: Được sử dụng bởi hàng triệu website, Akismet  là plugin hữu ích giúp bạn <strong>bảo vệ website khỏi spam</strong>. Nó giúp bảo vệ website khi bạn đang ngủ. Để bắt đầu, hãy <a href="admin.php?page=akismet-key-config">thiết lập cấu hình</a> để nhập API key.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
vi_VN: Được sử dụng bởi hàng triệu người, Akismet có thể là cách tốt nhất trên thế giới để <strong>bảo vệ blog của bạn từ spam</strong>. Nó giúp trang của bạn được bảo vệ cả khi bạn đang ngủ. Để bắt đầu: kích hoạt phần mở rộng Akismet và chuyển đến trang Thiết lập Akismet để cài đặt API key của bạn.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
vi_VN: Được sử dụng bởi hàng triệu người, Akismet là có thể là cách thức tốt nhất trên thế giới để <strong>bảo về blog của bạn khỏi spam</strong>. Trang của bạn được cấu hình hoàn toàn và được bảo về, thậm chí trong khi bạn đang ngủ.

en: View comment history
vi_VN: Xem lịch sử bình luận

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
vi_VN: Chúng tôi không thể thực hiện thanh toán. Hãy <a href="%s" target="_blank">cập nhật thông tin thanh toán</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
vi_VN: Chúng tôi thu thập thông tin về người dùng đã bình luận trên website sử dụng dịch vụ của Akismet. Các thông tin thu thập phụ thuộc vào cách người sử dụng cài đặt Akismet trên website, nhưng thông thường bao gồm địa chỉ IP, trình duyệt, nguồn đến và địa chỉ Website (bên cạnh các thông tin khác người dùng trực tiếp nhập như họ tên, tài khoản, địa chỉ email và nội dung bình luận).

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
vi_VN: Bạn có muốn <a href="%s">kiểm tra các comment chờ duyệt</a>?

en: You are connected as %s.
vi_VN: Bạn đã kết nối bằng %s.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
vi_VN: Bạn có thể giúp chúng tôi chống lại spam và nâng cấp tài khoản bằng cách <a href="%s" target="_blank">đóng góp một số tiền</a>.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
vi_VN: Bạn không có đăng ký gói Akismet nào.

en: You don't have permission to do that.
vi_VN: Bạn không có quyền làm điều đó.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
vi_VN: Bạn cần nhập AP keyI để kích hoạt Akismet trên trang web của bạn.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
vi_VN: Bạn đang dùng gói dịch vụ Akismet Pro trên quá nhiều website.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
vi_VN: Bạn đang sử dụng key Akismet nhiều hơn số website mà gói dịch vụ Pro cho phép.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
vi_VN: API key của bạn không hợp lệ. Nhập key mới hoặc liên hệ support@akismet.com.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
vi_VN: Gói Akismet đã được huỷ.

en: Your Akismet subscription is suspended.
vi_VN: Gói đăng ký Akismet của bạn đã bị khoá.

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
vi_VN: Gói Pro chỉ cho phép bạn sử dụng Akismet trên một trang web của bạn. Vui lòng <a href="%s" target="_blank">mua thêm gói Pro</a> hoặc nâng cấp lên gói Doanh nghiệp để sử dụng Akismet không giới hạn.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
vi_VN: Máy chủ web của bạn không thể gửi yêu cầu SSL, vui lòng liên hệ nhà cung cấp Hosting và đề nghị bật kết nối SSL.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
vi_VN: Tường lửa của nhà cung cấp Hosting đang chặn Akismet kết nối tới API. Vui lòng liên hệ nhà cung cấp Hosting và đưa <a href="%s" target="_blank">thông tin về tường lửa của Akismet</a>.

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
vi_VN: Website của bạn không thể kết nối tới máy chủ của Akismet.

en: Your subscription for %s is cancelled.
vi_VN: Gói dịch vụ của %s đã bị huỷ.

en: Your subscription for %s is suspended.
vi_VN: Gói dịch vụ của %s của bạn đã bị khoá.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
vi_VN: Máy chủ web của bạn đã tắt function PHP <code>gethostbynamel</code>.  <strong>Akismet không thể hoạt động cho tới khi function này được bật lên</strong>  Vui lòng liên hệ nhà cung cấp Hosting và gửi họ <a href="%s" target="_blank">thông tin yêu cầu tối thiểu của Akismet</a>.
